Gdzie jedzą psy i kotyGdzie jedzą psy i koty?

Zastanawialiście się kiedykolwiek gdzie jedzą psy, bądź też jak smakuje mięso z kota? Chociaż z naszej perspektywy jedzenie psów lub kotów może wydawać się niestosowne, w wielu miejscach na świecie potrawy z nich stanowią istotny element codziennej diety. Dla Polaków, pies czy kot, to przede wszystkim domowe zwierzę, niektórzy traktują je nawet jak członków rodziny. Z drugiej strony np. zajadamy się wołowiną, co u większości Hindusów wywołałoby zniesmaczenie, lub wręcz oburzenie. Co ciekawe, jedzenie potraw z psów i kotów nie ogranicza się jedynie do odległych azjatyckich krajów, ale występuje również bliżej nas, w Europie.

Jedzenie kotów

Jakbyście się poczuli, gdyby na wigilijnym stole pojawiła się nagle potrawa z kota? Szwajcarzy nie muszą sobie tego wyobrażać, bowiem bitki oraz pasztety z kota są w Szwajcarii tradycyjną potrawą bożonarodzeniową. Wprawdzie nie jest to aż tak powszechne w tym kraju i z pewnością nie dotyczy wszystkich mieszkańców, niemniej część Szwajcarów lubi smak kociego mięsa.

Odbiegając nieco dalej zauważymy, że lista krajów, gdzie jedzą koty – jest stosunkowo długa, Chiny czy Wietnam to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wyobraź sobie, że dopiero w 2017 roku, Tajwan jako pierwszy, azjatycki kraj zakazał spożywania psów i kotów. Mimo, że pewne tendencje kulinarne ulegają z czasem zmianom, lub są ograniczane prawnie, nie zlikwiduje to całkowicie tematu jedzenia czworonogów w Azji. Tym, co często skłania ludzi do zabicia i spożycia kota/psa jest nie tyle kwestia gustu, co po prostu bieda i brak innych możliwości zaspokojenia głodu. W Europie, podczas trudniejszych okresów, ludzie także niejednokrotnie sięgali po te zwierzęta, aby przetrwać.

Czy Szwajcarzy jedzą koty?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rzeczywiście bywają amatorami jedzenia kotów. Zatem żaden kot szwajcarski nie może, tak naprawdę, czuć się bezpiecznie. Poza poprzednio omawianym zwyczajem świątecznym, “jadalne” koty podobno można spotkać również podczas pobytu w niektórych szwajcarskich restauracjach.

Szwajcarzy jedzą koty, a według organizacji “SOS Chats Noiraigue” zajmującej się prawami zwierząt, temat spożywania kotów dotyczy około 3% społeczeństwa. Są to głównie mniejsze miejscowości oraz tereny wiejskie, przywiązane do tradycji. Trudno jednak całkowicie ocenić skalę zjawiska, mając na uwadze fakt, że wielu Szwajcarów najpewniej nie przyzna się do tego. Zainteresowanym proponujemy wycieczkę do Szwajcarii, aby przekonać się osobiście, jakie podejście do sprawy mają tamtejsi obywatele.

Gdzie jedzą psy?

Odpowiadając na pytanie – gdzie jedzą psy – zauważymy, podobnie jak w przypadku kotów, że ta osobliwość występuje w szczególności na kontynencie azjatyckim. Wśród pozostałych rejonów świata, sporadycznie pojawiają się w mediach informacje o jedzeniu mięsa z psa i dotyczą one głównie biedniejszej ludności.

Ponownie zaskakują nas Szwajcarzy, ten europejski naród potrafi gustować także w psach. Wobec tego, jeżeli potrawy z psów i kotów nie trafiają w Twój gust, zalecamy troszkę ostrożniej podchodzić do żywności przebywając w Szwajcarii, przede wszystkim wtedy, gdy zaopatrujemy się w małych miejscowościach i wsiach.

Obecnie, nawet w Azji, coraz bardziej odchodzi się od spożywania tego, co my powszechnie nazywamy domowymi zwierzętami. Być może w niedalekiej przyszłości jedzenie kotów bądź psów będzie już tylko echem minionych tradycji.Stanie się to możliwe, gdy zostanie znacząco zredukowany problem ubóstwa, a także zmienią się niektóre postawy kulturowe.