W poszukiwaniu basenu ogrodowego, jaki chcielibyśmy wstawić na własną działkę, warto zwrócić uwagę na to, że aktualnie producenci niecek basenowych oferują nam kilka różnych typów basenów. Każdy z nich różni się od poprzedników i ma nieco inne przeznaczenie, dlatego zamiast wyboru na zasadzie “ten jest ładny”, dobrze będzie nieco mocniej przyjrzeć się tym rodzajom, tak, żeby mieć pełna orientację, w jakiej sytuacji dany typ basenu będzie dla nas bardziej odpowiedni.

Basen w ogrodzie

Rodzaje basenów ogrodowych

Wśród rodzajów niecek basenowych możemy wyróżnić te, które są lekkie czyli oparte na lekkiej konstrukcji osadzonej w gruncie oraz ciężkie, zaprojektowane na bazie konstrukcji z bloczków betonowych. Trzecim, osobnym rodzajem basenu jest ten wykonany ze specjalnej żywicy poliestrowej, który cenowo wychodzi dla kupującego najtaniej, więc może wydawać się niezwykle korzystna opcją, ale jednak z racji materiałów, jakie są wykorzystane do jego produkcji, jest to również rozwiązanie najmniej trwałe, a przy pierwszej próbie renowacji okaże się one także niezwykle kosztowne. Szczegółowo o rodzajach niecek basenowych oraz ich budowie i parametrach technicznych można poczytać w artykule https://folkpool.pl/baseny-ogrodowe-i-w-domu/, na stronie internetowej jednego z największych polskich producentów basenów ogrodowych.

Ciekawym rozwiązaniem są niecki basenowe z półki lekkie i ciężkie, wykonane z drewna impregnowanego w specjalistycznej, nowatorskiej technologii Markpool, która już od bez mała pięćdziesięciu lat z powodzeniem zdobywa rynek i ma wielu zadowolonych klientów. Technologia ta pozwala na budowę basenu bez dodatkowych prac betonowych na terenie działki. Gotowy, wzmocniony szkielet basenu ustawia się tutaj na podsypce ze żwiru i piasku, a następnie owija specjalną, odporną na wodę i zaimpregnowaną sklejką.

Decyzja o miejscu, w którym umieścimy basen ogrodowy

Równie istotna, co wybór rodzaju basenu i typu jego niecki, jest decyzja o tym, w jakim miejscu działki przed domem umieścimy nasz wymarzony basen. Kwestia może się wydawać błaha, ale ma ogromne znaczenie. Po pierwsze przed przejrzeniem basenów np. w firmie https://www.folkpool.pl/ czy innej znanej i polecanej na rynku, należy przysiąść do planu terenu i dokładnie sprawdzić, w którym jego miejscu przebiegają kluczowe instalacje hydrauliczne i elektryczne. Nie zawsze możliwe jest wykopanie basenu tam, gdzie biegną rury, o których istnieniu nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Po drugie ważna rolę będzie pełniło miejsce odpowiednio nasłonecznione i jednocześnie możliwie osłonięte od wiatru. Usytuowanie basenu w cieniu nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ w chłodniejsze dni, taka lokalizacja sprawi, że nie będziemy chcieli z niego korzystać. Nie warto również umieszczać basenowej niecki pod drzewami, bo mimo tego, że pięknie to wygląda, to efektem takiego wyboru miejsca będą ciągle wpadające do zbiornika liście, pyłki, kurze, ale i szereg drobnych zwierzątek spadających z drzewa prosto do wody. Szczególnie uciążliwe mogą być w tym przypadku mrówki, żuczki oraz komary, które często siedzą na liściach.