Kominek w domu to marzenie niejednego z nas. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były często spotykane w gospodarstwie domowym, obecnie powracają do łask ze względu na swoje zalety. Dogrzewają nasze wnętrza, wprowadzają niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Bogata oferta kominków na rynku  sprawia, że coraz częściej możemy sobie na nie pozwolić oraz dostosować je idealnie do naszych potrzeb i oczekiwań.

ogień w kominku

Czy warto mieć kominek w domu?

Kominek w domu możemy spotkać coraz częściej, ponieważ pełni pożądane funkcje zarówno funkcjonale, jak i estetyczne. Przede wszystkim kominek ma za zadanie w sposób bardzo efektowny dogrzać nasze wnętrza. Stanowi dodatkowy system ogrzewania, który skutecznie pomoże nam się rozgrzać w chłodne, mroźne dni po powrocie z zewnątrz. Okazuje się również bardzo przydany w momencie awarii ogrzewania centralnego, a także wtedy, gdy na jesienie nie zostanie ono jeszcze włączone. Dzięki temu, wrzucając polana do kominka, możemy zapewnić sobie alternatywne i niezależne źródło ciepła. Dodatkowo kominek często generuje mniej kosztów związanych z ogrzewaniem. Do wyboru mamy tradycyjne kominki ogrzewane drewnem, do których musimy zainstalować całą instalację kominkową. A także równie ciekawe są kominki elektryczne, które nie wymagają takiej instalacji, a które z powodzeniem spełnią swoje podstawowe funkcje. Te i inne rodzaje kominków znajdziemy na stronie https://just-home.com.pl/. Kominek w domu niezaprzeczalnie pełni funkcje dekoracyjne. Najchętniej wybierany jest do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy klasycznym. Niemniej jednak bogactwo wzorów kominków sprawia, że bez problemu dobierzmy model idealny do stylistyki każdego domu czy mieszkania. Wprowadzają atmosferę ciepła i przytulności, a strzelające płomienie hipnotyzują nas i naszych gości. To idealny sposób na spędzanie długich zimowych wieczorów tylko we dwoje.

Czy warto wybrać wkłady kominkowe powietrzne?

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kominka do domu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma pełnić nasz kominek, jeśli zależy nam, aby poza efektem dekoracyjnym skutecznie rozprowadzał ciepło po całym domu. Na rynku dostaniemy kilka rodzajów wkładów kominkowych, z których największą popularnością cieszą się wkłady kominkowe powietrzne. System ten polega na ogrzaniu powietrza, które roznosi się po domu, dzięki systemowi nadmuchowemu. Specjalny otwór pod obudową wkładu pobiera chłonniejsze powietrze i ogrzewa je. Następnie tak ogrzane powietrze wędruję do okapu, skąd rozprowadzane jest po naszym salonie. Jeśli chcemy ogrzać inne pomieszczenia, potrzebna będzie instalacja specjalnej turbiny, która rozprowadzi przewodami nagrzane powietrze do dalszych wnętrz. Odbywa się to za pomocą specjalnych kanałów grzewczych, które umożliwiają ogrzanie, a cały system to tzw. Dystrybucja Gorącego Powietrza (DGP), o którym więcej dowiemy się na https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne.  Choć wkłady kominkowe powietrzne ogrzewają jedynie, jeśli drewno pali się w kominku, a po jego spaleniu system przestaje rozprowadzać ciepło, to sam montaż jest stosunkowo niedrogi, stąd też chętnie wybierany. Dalego też jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy ocieplić nasze wnętrza bez zbędnych instalacji wodnych, jak w przypadku wkładu z płaszczem wodnym.